Blog

@adwidecreative

Yeni Trend: Mikro Influencer

Sosyal medyada yeni trend. Kim Bu Influencerlar?

Sosyal medya aracılığı ile herhangi bir ürün ya da hizmet hakkındaki yaşadıklarını, deneyimlerini takipçileri ile paylaşmaları yoluyla tanıtım ve pazarlama aktiviteleri yapan, belirli bir topluluğu etkileme ve yönlendirme gücüne sahip kişi, kişiler ve gruplara influencer denir.

Peki Influencer Marketing ile Başarı Sağlamak Mümkün Mü?

Cevabımız evet! Fakat dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta bulunmakta. Sorulacak soruların başında öncelikle çalışacağınız ifluencer’ın hitap ettiği kitle sizin hitap ettiğiniz kitleyle örtüşüyor mu? Bu soruya verdiğiniz cevap hayır ise, süreç sonunda istediğiniz hedefe ulaşmanız biraz zorlaşabilir. Markanızın hedef kitlesiyle iş birliğine gittiğiniz influencer’ın hedef kitlesinin örtüştüğünden emin olmalısınız.

Yeni Bir Marka Influencer ile İş Birliğine Gidebilir Mi?

Influencer olan kişilerin takipçi sayıları oldukça yüksek olabilmekte. PR çalışmaları için seçici davranan influencerları da işin içine dahil ettiğimizde yeni bir markanın kısa sürede büyümesine destek olabilecek influencer sayısı epeyce azalabilir.

Ümidinizi kaybetmeyin! Tam da bu noktada yeni trend mikro influencerlık size hedeflediğiniz başarıyı yakalatabilir.

Mikro Influencerlık Nedir?

Aslında yaptıkları iş tam olarak aynı. Aradaki tek fark rakamlar! Mikro influencerlar adından da anlaşılacağı gibi daha küçük bir kitleye sahipler. Küçük diye kastettiğimiz 50-60 bin takipçiye sahipler. Normal bir influencer’ın takipçi sayısı 100 bin ilâ 1 milyon bandında değişkenlik gösterir. Mikro influencerlar, daha az takipçi sayısı ve belki de daha az mâliyetle influencer marketing yapabilmektedirler. Mikro influencer ile çalışmanın faydaları da mevcut elbette.

Normal bir influencer’a ödeyeceğiniz ücret karşılığında birden fazla mikro influencer ile çalışabilirsiniz. Böylece markanızı çok farklı kitlelere duyurma imkânı da elde edebilirsiniz.