Blog

@adwidecreative

Instagram Kids Duyuruldu!

POPÜLER SOSYAL MEDYA UYGULAMASI INSTAGRAM, INSTAGRAM KIDS’İ DUYURDU!

Çoğumuz günümüzün büyük bir çoğunluğunu sosyal medyada geçiriyoruz. Instagram bu sosyal ağlar içerisinde son birkaç yıldır en popüler olanlarından biri. Her geçen gün yeni özellikleri platform bünyesine dahil eden Instagram, kullanıcı deneyimini göz önünde tutarak yeni güncellemelerini kullanıcılarına sunmaya devam ediyor. Pandemi sürecinde pek çok kişinin hayatı ve gündelik alışkanlıkları değişirken, iş dünyası tam anlamıyla home office çalışma yapısına entegre olurken, çocuklar da bu entegrasyondan ve değişimden  payını almış durumda.

Pandemi sürecinin başında TRT -EBA TV- aracılığıyla eğitimlerine devam eden öğrenciler, pandemi sürecinin ilerleyen aşamalarında eğitimlerine  Zoom ve EBA (Eğitim Bilişim Ağı) platformları üzerinden devam ettiler. Vakitlerinin büyük bir kısmı okulda geçen çocuklar, yaşanan gelişmeler sonucunda evde kalırken, artık zamanlarını sosyal platformlarda içerik üretmeye başlayarak değerlendirdiler.

Yaşanan gelişmelerin sıkı takipçisi olan Facebook bünyesindeki Instagram, popüler video içerik platformu TikTok’a muadil ve rakip olan Reels özelliğini duyurmuş ve pek çok kullanıcısının beğenisini toplamıştı.

Tabii sosyal medyada her şey bu kadar güzel ilerlemiyor. Etkileşim oranlarının hızla arttığı bu dönemde kullanıcılar onlarca kötü yoruma da maruz kalabiliyor. Hatta bu kötü yorumlar insan psikolojisi üzerinde ciddi etkilere yol açabiliyor.

İşte tam da bu noktada Instagram, özellikle 13 yaş altı kullanıcılarını bu durumdan korumaya yönelik bir adım attı.

Instagram 13 yaş ve altı kullanıcıları için duyurduğu Instagram Kids uygulaması ile çocukları sosyal medyanın kötü tarafından korumayı amaçlamış olacak ki, Kids’in kontrolünü ebeveynlere vermiş bulunuyor. Uygulamada çocukların Direct Message (DM) kutusu, tıpkı 2017’de yayına alınan Messenger Kids’te olduğu gibi ebeveyn kontrolünde olacak.

Bu kadar güzel tarafının yanı sıra ailelerin kafasında oluşması muhtemel bir soruya da değinmeden bu yazıyı noktalamak olmaz. Bilindiği üzere Instagram bünyesindeki influencerler aracılığıyla reklam ve tanıtım yapan bir sürü markaya ve firmaya da ev sahipliği yapmakta. Messenger Kıds’te Çocukların Çevrim içi Gizliliğinin Korunması Kanunu’nun (COPPA) ihlal edildiği skandallarıyla karşı karşıya kalan Facebook’un Instagram Kids için denetim ve kuralları sıkılaştırması büyük önem arz etmekte.

Kadına ve çocuğa şiddetin ülkemizde oldukça arttığı son dönemlerde Instagram Kıds’in hedeflediği amacı gerçekleştirmesini gönülden dileriz.